Šport

1.kolo SP XCO Drozdovo C1 – slovenská sezóna štartuje!

Prvý májový víkend sa konalo prvé kolo slovenského pohára XCO v lyžiarskom stredisku a bikeparku Drozdovo, neďaleko Novej Bane. Akcia bola rozdelená do dvoch dní. Kým v sobotu sa konal slovenský pohár kategórií mládeže a masters, nedeľa bola zaradená pre kategórie Junior a Elite do UCI kategórie C1.

Tá prilákala veľké množstvo zahraničných pretekárov z okolitých krajín. Nebola to len spomínaná “C1-ka”, ktorá sa postarala o tučnú a kvalitnú štartovku, ale aj každoročne dobrá organizácia a výborná trať, ktorá sa určite radí medzi tie naj na Slovensku.

Kým v sobotu prialo pretekárom krásne slnečné počasie so suchou a prašnou traťou, nedeľa už bola o čosi inom. Niekoľko upršaných hodín spravilo trať ešte viac náročnejšou a chladný a silný vietor tomu moc nepomáhal.

Od obeda aspoň utíchol dážď, juniori spolu so ženami blato miestami trochu vyjazdili, a naša kategória Elite mohla odštartovať o 14:30 , za takých “liptovských podmienok” 🙂 . Mokré a šmykľavé korene okolo skál, strmé blatisté výjazdy, a jedna suchá a dlhá lúka do kopca, priamo oproti silnému a chladnému vetru :D.

3,2,1 štart…

Na trať sa nás vydalo necelých 70 kúskov. Štart na takejto kopcovitej trati netreba obvykle moc preháňať, no nikto nechce trčať v zápche pred nájazdom do “singlov” medzi stromy. Kým ja som len vypol pedál a trochu sa potlačil nohou, za mnou sa už postupne tvorili rady chlapov ako ráno v obchode na teplé rožky :).

Nasledovala dlhá a strmá lúka, na ktorej sa tvorili azda najväčšie rozdiely počas pretekov. Prvé kolo sa mi podarilo, bez pádov, niekde v druhej desiatke, no s dobre vytočenými budíkmi :D. V druhom kole ma ešte potiahol parťák z PROefektu Kubo Jenčuš, ktorý poriadne podradil a dobehol to až na výborné 8. miesto, no s mojou veľkou snahou prichádzali taktiež malé chyby a pády, ktoré v konečnom dôsledku rozhodovali.

Nakoniec z toho bolo 20. miesto, s poriadne prečisteným žalúdkom a prieduškami, ktoré by vyzeralo dobre (4-ty Slovák), nebyť priepastných odstupov. Samotné podmienky preteky poriadne predĺžili (čas víťaza 1:42:49) a do cieľa s plným počtom kôl sa dostalo len 31 pretekárov.

Napriek tomu som veľmi rád, že sezóna odštartovala konečne aj u nás, a to s veľkým štýlom. Nabitá konkurencia sa z roka na rok zvyšuje a organizátor taktiež už samotnú výbornú trať niečím novým vylepší. Ďalšie kolo SP sa koná koncom mája v Turčianskych Tepliciach, no môj čas si na Superiori dovtedy možno okorením štartom svetového pohára v Novom Meste Na Morave, ktorý sa uskutoční 14-16.5. Domáca sezóna teda štartuje, začnite sa ladiť do formy 🙂

Ďakujem za podporu a športu zdar!

TOP 3 Elite

Muži

  • POL, Jakub Zamrozniak, JBG-2 CryoSpace
  • CZE, Jan Zatloukal, NUTREND SPECIALIZED RACING
  • CZE, Jan Škarnitzl, Cyklostar Trek Pirelli

Ženy

  • HUN, Kata Blanka Vas, Merida Maraton Team CST
  • HUN, Virág Buzsáki, SVS Pro Team
  • POL, Matylda Szczelinska, WARSZAWSKI KLUB KOLARSKI

Kompletné výsledky nájdete tu: https://www.cyklistikaszc.sk/kalendar/vysledky/xcocia29d3978c9f246cfc82efc203.pdf

Video z minulého ročníka spod môjho sedla:

Foto: Ján Melicher – JMPHOTO.SK


Stručne o mne. Kristián Jánošík, 21-ročný maník do pretekov na galuskach a XCéčiek. Do tváre ho veľmi nevídate, no zato jeho kokpit z gopro videí poznáte už naspamäť. Prácou sa venuje e-shopu, našej požičovni a zbieraniu akčných záberov z akcií. Inakšie pokojný a skromný človek, až kým si nepripne štartovné číslo :D. O sebe príliš nenarozpráva, no s vašimi požiadavkami vám ochotne poradí.

Mohlo by vás zaujímať

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *