Naše výlety

10 dní v Alpách a štart na generálkach svetového pohára

Desať dní strávených v krásnom alpskom prostredí na bikoch, spolu so reprezentáciou a účasť na dvoch HC (horse categorie) pretekoch svetového pohára XCO spolu so svetovou špičkou. Ako to celé začalo? Začalo to dosť zle :D. Nemyslím tým, že by sa niečo vážneho stalo, no deň pred odchodom stále nechodil kuriér so stredovým ložiskom Race Face, a tak som musel nakladať bike do auta bez kľúk s prevodníkom, ktoré som si pribalil do kapsy.

Majo s Tomášom museli v servise kvôli mne ťahať nadčasy, no aj napriek ich veľkej snahe sa nič vykúzliť nepodarilo. Nie príliš vydarený štart :D. Ložisko mi nakoniec zohnalo samotné vedenie našej repre výpravy, a tak sme mohli v Taliansku, deň pred pretekom, veselo lisovať. Cesta mierila priamo do jabĺčkovej oblasti Tirolska, v okolí známeho mesta Bolzano, do obce Nalles.

Bolo celkom zaujímavé sledovať, že šialený apríl nevyčíňal len u nás doma, ale aj v susednom Rakúsku, a tiež v Taliansku. Príchod bol v neskorých večerných hodinách, a nasledujúce ráno nám doslova vyrazilo dych. To okolie! Navôkol nás obklopovali 2 500 – 3 000 masy hôr, ktoré pohnú srdcom každého dobrodruha. Keby sme tak mali skialpy…

No späť do práce. Po nalisovaní stredu nás čakal tréning na trati, priamo v obci Nalles, kam prišla komplet svetová špička tohto športu. Veď olympiáda sa blíži. Spolu sa nás na prašnú a technickú trať HC kategórie svetového pohára postavilo celkom 240 pretekárov. Takýto pelotón som nezažil ani na cestných pretekoch, nie to na 4-km technickom okruhu plnom single-trailov.

 

Chýbalo už len 20 000 divákov popri trati, ktorí by tu vedeli spraviť naozaj pekelnú šou. Po štarte mesto zachvátil kúdol prachu, strieľanie prevodov, a na viac si už nespomínam… Moja dobrá nedeľa to veru nebola, no zážitok to vo mne nechalo obrovský. Pre takéto emócie sa to oplatí :).

Divákov dostali na nohy najmä tesné súboje elitných mužov, z ktorých sa nakoniec radoval švajčiar Mathias Fluckiger (Thomus RN Swiss Bike Team) pred krajanom Ninom Schurterom (Scott-Sram MTB Racing Team) a francúzom Maximom Marottom (Santa Cruz FSA Pro Team).

Pekný video-zostrih celej akcie si môžete pozrieť tu:

Potom nás čakalo 5 dní kvalitného tréningu na krásnych cyklo – diaľniciach, ktoré viedli popri hlavných cestách v údoliach, na serpentínových dlhých stúpaniach do horských zasnežených dedín a nekonečne dlhými trailami/chodníkmi, ktoré z nich viedli opäť nadol, často krát presahujúcimi 1000 m prevýšenie.

Chodníky čisto prírodné, presne také, aké sme potrebovali trénovať. Horeli nohy, horeli brzdy, no v tej chvíli by ste stá kilometre navôkol šťastnejších ľudí nenašli :).

Počasie nám, vďakabohu, vydržalo, aj keď chladno, no väčšinou so slnkom. Následne sme sa pred ďalším víkendom presunuli naspäť cez horský prechod Brenner do  chladnejšieho rakúskeho Insbrucku, kde nás opäť čakala rovnaká konkurencia, s extrémnou traťou plnou koreňov v Haimingu. A opäť, v krásnom prosterdí Álp.

Výsledkovo to bola v oboch prípadoch pochabá polovica svetovej štartovej listiny, no k tomu neúrekom skúseností, na ktorých môžem len stavať.

 

O popredné miesta sa opäť bojovalo najmä v švajčiarksych farbách, kde z toho opäť najviac vyťažil M. Fluckiger pred Ninom a tretím čechom Ondrejom Cinkom (Kross Orlen Ccling team).

Pár záberov z trate v Haimingu, spod môjho sedla z tréningu:

ĎAKUJEM všetkým za podporu, sezóna  konečne štartuje už aj u nás prvým kolom slovenského pohára XCO v Drozdove, už prvý májový víkend.
Športu zdar.


 

Stručne o mne. Kristián Jánošík, 21-ročný maník do pretekov na galuskach a XCéčiek. Do tváre ho veľmi nevídate, no zato jeho kokpit z gopro videí poznáte už naspamäť. Prácou sa venuje e-shopu, našej požičovni a zbieraniu akčných záberov z akcií. Inakšie pokojný a skromný človek, až kým si nepripne štartovné číslo :D. O sebe príliš nenarozpráva, no s vašimi požiadavkami vám ochotne poradí.

Mohlo by vás zaujímať

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *