Naše výlety

Bencúrov les vysadia cyklisti

Po zimnom preteku cyklistov privíta Ľupčianska dolina v Nízkych Tatrách ďalšiu jedinečnú akciu na Slovensku. Ľudia vysadnú na svoje bicykle a spoločne vysadia nový les.

Za každého pretekára 20 stromčekov
V Partizánskej Ľupči a priľahlej Ľupčianskej doline sme zorganizovali už tri ročníky zimného Cyklonárezu. Pri tom ostatnom na začiatku roku 2019 videla trasa po obvode takmer celej doliny. Ako organizátori cítime potrebu niečo tejto krásnej časti Nízkych Tatier vrátiť a tak sľub znel stroho.  Za každého pretekára vysadíme bez nároku na odmenu 20 kusov nových stromčekov. Spolu by tak malo pribudnúť 1480 nových stromčekov, ale veríme, že ich bude oveľa viac.


Zatlačíme do pedálov aj motýk

Pridať sa k nám môžete 13. apríla 2019. Celú akciu začneme spoločnou jazdou na bicykloch so štartom v Partizánskej Ľupči. Nemeriame žiadny čas, nejdeme o život, ale ak sa niekto necíti alebo ide s deťmi, bude na trase ďalší bod, na ktorom sa budú môcť pridať aj záujemci o kratšiu verziu. Následne spoločne vyšliapeme k úseku, ktorý je potrebné zalesniť (úplné presnosti, kilometre, prevýšenie a podobne doplníme behom týždňa).

Aký si sadič?
Ako sadiči sa môžete rozdeliť do troch kategórií už pri registrácii (nižšie). Zo školských čias viem, že jeden človek dokáže relatívne v pohode za sedem hodín posadiť sto stromčekov. Ale aby sme vás nezodrali, kategórie sú nasledovné:
turbo sadič – „nafasuješ“ 80ks stromčekov, motyku a hybaj hore brehom pomaly sediac nový les.
sadič relaxér – 50ks stromčekov je limit pre úplnú lesnú pohodu a ich zasadenie v totálnom kludíku
sadič junior – 25ks stromčekov pre tých, ktorí zatiaľ videli motyku iba na facebooku, prípadne idete s deťmi pod 10 rokov.

Nedostanete nič
Ak sa pri registrovaní na akciu vždy najskôr pozriete, čo dostanete späť, tak ste tu zle. Nebudeme riešiť žiadne štartovné ani nijaké poplatky. Budeme sa snažiť zabezpečiť pre účastníkov aspoň guláš a malý darček, ale zatiaľ nič nesľubujeme, nehľadali sme žiadnych sponzorov, tak si radšej pribaľte väčšiu desiatu. Ak by sa niečo zmenilo k lepšiemu, určite dáme vedieť.


Kto sa môže pridať?

Všetci! Úplne všetci, ktorí máte bicykle a chuť spraviť dobrú vec. Nejde o žiadny svetový rekord v rýchlosti, čistá pohoda, nijaké extrémne výkony. Vítané u aj deti, ktorých rodičia by im radi ukázali, ako beží svet. Pozor však, každý účastník akcie ide na vlastné nebezpečenstvo. Odporúčame vyššiu obuv (vyššiu akože nad členky, nie vyššie opätky), pracovné rukavice a oblečenie, ktoré môžete trošku zafúľať.

Registrácia
Pre každého sadiča zabezpečíme náradie (motyku) a hlavne stromčeky. Z tohto dôvodu prosíme o registráciu len ľudí, ktorí naozaj reálne zvažujú účasť, nech sa vyhneme problémom s prebytkom sadeníc. V prípade nepriaznivého počasia budeme všetkých informovať telefonicky alebo mailom o preložení akcie a náhradnom termíne.
Registráciu môžete vykonať jednoducho. Pošlite na mail: ahoj@bicyklomposlovensku.sk svoje údaje:
– meno a priezvisko
– dátum narodenia
– kontakt na mobil
– kategóriu sadiča (turbo sadič 80ks sadeničiek, relaxér 50ks a junior 25ks)


Bencúrov les

Pôvodne sa táto akcia mala volať „Les cyklistov“. Nikomu z nás ani nenapadlo, ako rýchlo dokáže život zamiešať karty a v mihu zmeniť radosť v obrovskú tragédiu. Roman bol náš kamarát a navždy ním zostane, nič na tom nezmení ani jeho nečakaný odchod. Každý rok nám pomáhal organizovať zimné preteky cyklistov,  ale zažili sme toho za roky číreho kamarátstva oveľa viac. Bol to človek, s ktorým sa každé stretnutie menilo v úsmevnú príhodu. Ľupčiansku dolinu poznal z nás všetkých najlepšie. Vyrastal v nej, vedel o každej dolinke, o každej ceste. Stal sa profesionálnym horským záchranárom a v horách strávil aj svoj posledný deň.  Nevieme o nikom, kto by si takúto pamiatku zaslúžil viac.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *