Cyklotrasy

Chata Limba

Po ťažkej sobote na pretekoch si ťažko nachádzam chuť sadnúť na bike, no počasie krásne, škoda to nevyužiť. Balím veci a pri pohľade z okna na Rakytov mám už aj jasné, kam to dnes bude! Trasu začínam z domu z Lúžnej cez Lipt. Osadu smer Lipt. Revúce, no nie je problém zájsť autom rovno na začiatok zvážnice, pri odbočke do Teplej doliny.

Dolina je posledné roky veľmi často vyhľadávaná turistami, cyklistami a v zime skialpinistami. Pri odbočke je už zaparkovaných zopár áut, to človeku vždy nejak uľahčí na žalúdku pri vstupe do tejto liptovskej divočiny :).

Trasa začína pomaly stúpať, nič strašné, po štrkovej ceste to celkom odsýpa a ani nemusíte byť nejaký kondičný športovec, aby ste si ju dokázali užiť.

Idete zväčša v chládku popod stromy popri studenom horskom potoku a tak aj v letných horúcich dňoch je tam vždy parádny vzduch. Po zhruba 2,5km odbáčam od žltej značky ostrou zákrutou vľavo a vyhýbam sa tak strmému úseku na žltom chodníku. Touto cestou idem tuším prvý krát a doslova si to užívam.

Mierne príjemné stúpanie so zákrutami, niekedy v tieni, inokedy pod slnkom a v peknej prírode. Milo ma pritom prekvapilo, koľko cyklistov stretávam idúc nahor aj nadol. S nastúpanými metrami prichádzajú aj prvé výhľady na okolie, Rakytov a predovšetkým môj dnešný cieľ – horskú útulňu Limba.

Zvážnica v jednom mieste križuje žltý turistický chodník, no netreba sa zbytočne plašiť do strminy. Za cca 400m sa nachádza križovatka, kde treba odbočiť vľavo. Cesta vás potom vypľuje už priamo pod chatou, kde sa to začína mierne dvíhať, no aj keď len potlačíš, do cieľa je to len kúsok.

Hore ťa uvíta bohovský pokoj, dych berúci výhľad na Nízke Tatry a ak ti poriadne pretrávilo, chata ponúka teplú polievku alebo chladené chmeľové.  To vo výške 1195 m n.m. chutí rozhodne inak ako doma! Hore náhodne stretávam aj kolegu pretekára Maťa, ten sa pridá a schádzame spolu dolu k spomínanej križovatke a pokračujeme zvážnicou ďalej do druhej doliny „Skalné“.

Zopár výškových ešte nahor a už čaká len dlhý zjazd. Cesta je posypaná hrubým štrkom a poriadne to nadol odvaľuje. Len tak kútikom oka sledujem výhľady na celú neprebádanú dolinu, no nezastavujeme, nefotíme, len si užívame dlhý zjazd 🙂 .

Touto cestou sa môžete dostať až na hlavnú cestu medzi Lipt. Osadou a Lipt. Revúcami, len pár sto metrov od Teplej doliny, ktorou sme začínali. Perfektný okruh MTB jazdenia s krásnymi výhľadmi na okolitú prírodu, rozhodne odporúčam.

My ale ešte v doline Skladné odbáčame vľavo (v mapách Halkové), kde vystúpame strmou cestou zhruba 250 výškových metrov, no za odmenu nasleduje dlhánsky zjazd do Liptovskej Osady popri rekreačnom zariadení Škutovky. Opäť som si pripomenul, aké perfektné MTB jazdenie mi toto domáce okolie ponúka.

Poprepájané zvážnice, ktorými sa predtým ťažilo drevo sú tam ako perfektné dráhy, ktorými sa dá dostať či už na nejaký vrchol ako Smrekovica, Limba.. alebo len skrátka jazdiť široké okruhy hlboko v srdci prírody od vidím do nevidím.

Niektoré miesta síce tou odľahlou samotou v tejto divočine vedia trochu priťažiť na psychike, no o to krajšie dojmy a zákutia vám vedia ponúknuť.  Stačí si už len vybrať.

author-avatar

Kristián Jánošík - krátko o mne

Kristián Jánošík, 21-ročný maník do pretekov na galuskach a XCéčiek. Do tváre ho veľmi nevídate, no zato jeho kokpit z gopro videí poznáte už naspamäť. Prácou sa venuje e-shopu, našej požičovni a zbieraniu akčných záberov z akcií. Inakšie pokojný a skromný človek, až kým si nepripne štartovné číslo :D. O sebe príliš nenarozpráva, no s vašimi požiadavkami vám ochotne poradí.

Mohlo by vás zaujímať

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.