Porovnania a recenzie

Čo sa v RM pečie na 2020?

Deti z 24 rovno na 29, širšia paleta karbónu, nové gravel bikes, zmeny v endurách, komplet nový hliník a integrácia v ebajkoch.

Dovolili sme si jeden deň v sezóne obetovať zoznámeniu sa s novinkami od Rock Machine na 2020. Už na prvý pohľad bolo vidieť, že za rok stihli kopu práce a čaká nás nová, podľa mňa čisto subjektívne ešte úspešnejšia kolekcia.

Malí cyklisti
zrýchlia
Začnem hneď od najmenších cyklistov. Vo vývojovom centre sa zamysleli nad detským utrpením a ich urputnej práci dosiahnuť koniec výletu na 26 palcových kolesách, zatiaľ čo rodičia si vychutnávajú krásu prírody a cesta im na 29tkach predsa len ubieha rýchlejšie s menšou námahou. Čiže keď sa zamyslíme, deti si výlety oddrú najviac. Makajú na bicykloch, ktorých váha je často totožná z váhou ich tela a aby to nemali také ľahké, ešte im nadelíme malé kolesá. Zoberte si to. Koho z nás by bavilo voziť sa na osemdesiat kilovom bicykli osadenom trebárs na 26tkách? Mňa by ste na výlet rozhodne nedostali.

V RM spálili príručky detskej cyklistiky z komunizmu a svetlo uzrel úplne nový rám. Krpci vďaka nemu môžu z 24 skákať rovno na 29 palcové kolesá. Vo výbave pôjdu kvapalinové brzdy, nízka váha a komponenty od Shimana. Kto rád blbne s deťmi v lese bude mať k dispozícii trailovú verziu na 27,5 kolesách. Pretože ide o bicykle pre skutočných šarvancov, venovali vývojári veľký kus priestoru testovaniu vidlice, ktorú postavili podľa noriem pre dospelých jazdcov.

Nové rámy u hliníkov
Dostupné hliníky preberajú do budúcej sezóny novú geometriu rámov od  drahších karbónových bratov a vyzerajú k svetu. Použitá bude aj farebná kombinácia striebornej s čiernou, ktorú sme tento rok mohli vidieť a niektorí aj vlastniť na top modeloch 2019. Novinkou je porúčanie sa trojprevodníkov, ktoré končia svoju životnú púť a novo budú nahradené len dvomi pílami vpredu. Konečne!!!

Pochvalu si zaslúži vedenie značky, ktoré nepodľahlo prílišnému tlaku na cenu a tak aj najlacnejšie modely pod 500eur budú osadené komplet doplnkami od Shimano. Vo výsledku to síce bude možno drahší bicykel o 40eur oproti „naháňačom“ cien, ale na druhej strane nebudete po roku musieť pri servise vymeniť „polovicu“ bicykla s čím sa často stretávame u nás v servise, takže tlieskame.

 

Karbóny menia výbavu a farby
Rám zostáva. Ten sa vydaril, niet čo meniť. Zmenou v tejto triede bude širšia ponuka, nové farby a vo veľkom odchod od Sramu a návrat k sadám (vrátane bŕzd) od Shimano. Samé dobré správy.
Osobne ma farebne najviac oslovila práve najlacnejšia verzia matnej čiernej s červenou a bielou. Zaujímavá je aj akási tankystická hnedá a mne sa páči aj dvojfarebné riešenie plášťov od WTB, ktoré sa nesie naprieč celou kolekciou. Komu sa nepozdáva, vymeníme : )

 

Celopéra
Blizzardov vo svete celoodpružených bicyklov je neúrekom. Zostávajú klasické endurá na 27,5 kolesách, najvyššia verzia trochu zdražela no je to takmer identický stroj Vojta Bláhu, ktorý práši svetový pohár čiže ak by ste mali takéto ambície, stačí vybrať zo škatule a zaplatiť štartovné.
Tie na 29 kolesách sú opäť buď na zdvihoch 120mm pre občasné šantenie v lese a skôr určené pre hltanie kilometrov, alebo potom TRL – akože trail na 140mm pre viac rútenia sa dolu kopcom po chodníčkoch.

 

Samostatnou kapitolou sú ebajky. Blizzardy prešli úplným prerodom. Dostali novú batériu integrovanú v spodnej rámovej rúre. Paráda je, že sa dá jednoducho vybrať, vymeniť alebo nabíjať aj mimo bicykla, čo staršiemu INT modelu chýbalo. Kapacita pôjde niečo cez 500Wh a super správou je tiež možnosť dokúpiť si ešte ďalšiu náhradnú batériu za smiešne peniaze. V elektrike budú tiež cenovo dostupné celopéra s pracovným označením SUV, teda nie čisté endurá ale stroje poskytujúce vysoký komfort pri jazde po lesných a poľných cestách.

 

Novinkou v celej značke je 5 ročná záruka na všetky rámy bez nutnosti registrácie či uhrádzania poplatkov. Testovačku modelov 2020 plánujeme niekde na začiatok augusta. Koniec správy, ideme na to. Ktorý sa pozdáva vám?

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *