Šport

Cyklomaratón Topoľčianky – návrat do časov minulých

Akoby sa to opäť všetko vrátilo do normálu. Takto by sa dali opísať moje dojmy z predminulej soboty strávenej na cyklomaratóne v Topoľčiankach. Akcia bola zaradená do seriálu ŠKODA Bike Open Tour, čo každoročne sľubuje vynikajúce zázemie a obrovské masy cyklistických nadšencov. A pravdupovediac, inak tomu nebolo ani tento krát.

Na miesto štartu prichádzam ráno o deviatej, kde sa to už začína poriadne hemžiť bicyklami. Kancelária pretekov bola skvelo usporiadaná v športovej hale (plnej technických prekážok pre prácu s deťmi), žiadne rady na štartovné čísla, len vezmeš a ideš – super.

Počasie nádherné, ba dokonca som počul od domácich, že konečne schladilo aspoň na 28, kým medzitým už pri státí zo mňa tiekli kropaje potu :). Ja osobne vysoké teploty nemusím, a posledné obdobie bolo pre môj organizmus veľký boj. Aj preto boli na dnešok ciele maximálne skromné, a po prvýkrát som si na preteky nabalil plný ruksak energie (gélov, tyčiniek, vody), a vôbec neľutujem :).

Štart 68km trate s prevýšením 1800m bol naplánovaný na 10:00, a bol to opäť skvelý pocit byť na štarte masovky. Pohodová atmosféra s dobrou hudbou, naokolo samé známe a usmiate tváre, pravidelné požehnanie od pána farára (pretekára) a ide sa.. až som takmer zabudol zapnúť pod sedlom kameru.

Akcie som sa zúčastnil prvýkrát a traťou som bol naozaj milo prekvapený. Organizátori navrhli peknú trať plnou rýchlych singletrailov, ktoré za sucha krásne prášili. Nakoľko boli preteky zaradené aj do slovenského pohára XCM, dopredu sa krátko po štarte začali tlačiť rýchlejší borci, naberala sa rýchlosť a kde-tu bol aj problém dobrzdiť pred zákrutou.

Medzitým už po niekoľkých minútach počujem štrnganie pod sedlom a so strachom v očiach bádam húpajúcu sa gopro na jedinej šróbe. Uff, to by bolo drahé, a tak hádžem kamerku do vrecka.

Netrvalo dlho a na čele pretekov sa osamostatnil Martin Haring (DUKLA Banská Bystrica), ktorý si tak celú trať odrežíroval podľa seba a do cieľa prišiel s takmer 10 minútovým náskokom. Za ním bola niekoľko členná skupinka vrátane mňa, čo znamenalo rýchlu naháňačku na prašných singloch.

Po takmer mesiaci bez horského bicykla som sadol práve na tento pretek (z technických príčin) a poviem vám, že už dlho som si neužil takéto jazdenie v lese. Trať viedla popri zaujímavých miestach ako bol 2 x výšľap okolo hradu Hrušov, ktorý bol naozaj prevýšením chuťovka, cez pár hlbokých riečnych brodov, ktoré super osviežili a niekoľkými panorámami, ktoré brali dych.

Mne osobne nebrali dych len výhľady a super traily, ale tiež vyvierajúca voda v motore, a tak som musel po 30km zo stíhajúcej skupiny vystúpiť a dokončiť trasu už tak nejak v kľudnom režime. Na poslednej občerstvovacej stanici tiež dopĺňam čo sa do mňa zmestí, a cestou do cieľa ešte povzbudím ostatných pretekárov.

Po necelých 3 hodinách prichádzam na 15. mieste do Areálu Tatranu Topoľčianky plného ľudí. Unavený ale hlavne radostne naladený z vydarenej akcie, ktorá konečne vyzerala tak ako kedysi.  V cieli občerstvenie pre každého, výborné jedlo, bohatá tombola a medzitým pohodová priateľská atmosféra. Akcie sa zúčastnilo viac ako 500 štartujúcich, čo bolo poslednú dobu naozaj nevídané. Myslím, že pre každého mala táto akcia obzvlášť veľké čaro a dúfam, že ich bude len stále pribúdať.

Zo západných Topoľčianok, ugrilovaný Kristián,

Bicyklom Po Slovensku.

Odkaz na výsledky


Stručne o mne. Kristián Jánošík, 21-ročný maník do pretekov na galuskach a XCéčiek. Do tváre ho veľmi nevídate, no zato jeho kokpit z gopro videí poznáte už naspamäť. Prácou sa venuje e-shopu, našej požičovni a zbieraniu akčných záberov z akcií. Inakšie pokojný a skromný človek, až kým si nepripne štartovné číslo :D. O sebe príliš nenarozpráva, no s vašimi požiadavkami vám ochotne poradí.

Mohlo by vás zaujímať

3 komentáre ku článku “Cyklomaratón Topoľčianky – návrat do časov minulých

 1. michalprocner píše:

  Ahoj. Pekný článok, taktiež som sa zúčastnil, schladenie neprišlo a naozaj to bol riadny výpek… Teraz k veci. Podobné problémy s prehrievaním organizmu som mával aj ja. V “safaroch” mi doslova vrela krv v žilách a niekedy ma prevarilo až tak, že som cítil zimu, čo je už konečné štádium tohoto stavu. Následne potom presne tak ako píšeš. V každých takýchto pretekoch nasledovalo zvoľnenie z tempa a putovanie krajinou, čo tiež nie je zlé, no na preteky sa proste chodí pretekať. Na foto som si všimol, že nejazdíš nátelník, a teraz sa dostaneme k mojím skúsenostiam a možno aj k rade, ktorá by ti mohla pomôcť:

  Dôvody prečo sa cítiš zle:
  1. Tak isto jazdím profi dres od TOPU. Dresy sú to síce super no nemajú UV faktor, teda keď nemáš pod ním nič, tak ti spečie aj kožu a toto veľmi uberá výkon a hlavne pocit tepla je neskutočný.
  2. Bez termo prádla ťa totálne zalieva pot, póry nemôžu dýchať, a tak sa neochladzuješ, tak ako by bolo potrebné.
  3. Z dresu na sebe máš len mokrú handru prilepenú k telu. Teplota les, lúka, zjazd, výjazd sa dynamicky mení, preto tie rozdieli vnímaš senzitívnejšie a keď vyletíš z lesa, (kde ťa v tieni aj fukne) na rozpálenú lúku, tak ideš proste odpadnúť a musíš zvoľniť.

  Ako je to s termom v takomto safare?
  Niekto si povie, že vrstviť aj v takomto teple je totálne od veci a myslel som si to aj ja, no:
  1. jazdím termo od firmy SIX 2 slm superlight, je určené do + 45 stupňov, presne na takéto safari. (Nechcem robiť reklamu to len, ak by si chcel vidieť špecifikáciu… )
  2. Je jasné, že stále mi je pocitovo teplo, no telo mám skoro suché a teplotné rozdieli nevnímam tak senzitívne, pretože materiál drží konštantnú teplotu organizmu počas celého výkonu. Nemám pocit prevárania ani v otvorených stupákoch kde garmin ukazuje 39 st.
  3. Ako ho mám ešte som sa teda neprehrial a v preteku alebo aj tréningu môžem ísť podlahu.

  Je mi jasné, že vy makači z Liptova extrémne teplo nesiete horšie, no verím, že som ti aspoň trochu pomohol touto mini analýzou. Ak si to vedel, tak možno snáď tento koment pomôže niekomu inému.
  Držím palec na ďalších pretekoch. Športu Zdar!

  michalPro1, pro1training.sk

  1. Kristián Jánošík píše:

   Ďakujem pekne za cenné rady. Určite niečo vyskúšam, no nejakú takú UV ochranu by sa zišlo hodiť aj na moju hlavu, nakoľko tam vyviera voda najskôr😆. Určite na tom čosi bude, no moju náklonnosť a pocity z chladného tatranského počasia to asi nenahradí..
   Ďakujem:)

   1. MišoPro1 píše:

    Áno, hlava je základ. Je to paradox, no človek naviac tepla stráca a prijíma práve z hlavy. Sú rôzne šatky, ktoré by mohli zabezpečiť tepelný komfort aj hlave. Pravdaže tvoja charakteristika je to, že si z tatier a to teplo nemusíš. Preto máš silnejšiu jar a jeseň + blatistvé lázne keď sa v lete ochladí. Pozeral som teraz výsledky z EU a tam ta muselo pekne upiecť… V tomto prípade treba nasadiť aj ďalšie zbrane vyššieho kalibru: Ochladzovacia vesta, kvalitný ale velmi kvalitný ionták (napr. OSMO do extrémneho tepla). Strava, sú potraviny ktoré vyložene ochladzujú organizmus. No a nakoniec treba jeden tréning alebo viac tréningov v týždni absolvovať v “safari”, pričom natestuješ tieto veci a zistíš, čo tento stav zapríčiňuje… Trénoval som Adriána Foltána mal taký istý problém. Vrchol sezóny bol na MS v DOHE. Keď sme vedeli, že tam pôjde, tak trénoval v najväčšom pekle a skúšali sme rozne metódy ako to zvládnuť. Bola to tortúra, no zvládli sme to na 31. miesto. Ak niečo kludne mi napíš najdeš ma aj na FB…

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *