Nákupný košík

V košíku nemáte zatiaľ žiadne produkty.

Cyklomaratón Topoľčianky – návrat do časov minulých

Akoby sa to opäť všetko vrátilo do normálu. Takto by sa dali opísať moje dojmy z predminulej soboty strávenej na cyklomaratóne v Topoľčiankach. Akcia bola zaradená do seriálu ŠKODA Bike Open Tour, čo každoročne sľubuje vynikajúce zázemie a obrovské masy cyklistických nadšencov. A pravdupovediac, inak tomu nebolo ani tento krát.

Na miesto štartu prichádzam ráno o deviatej, kde sa to už začína poriadne hemžiť bicyklami. Kancelária pretekov bola skvelo usporiadaná v športovej hale (plnej technických prekážok pre prácu s deťmi), žiadne rady na štartovné čísla, len vezmeš a ideš – super.

Počasie nádherné, ba dokonca som počul od domácich, že konečne schladilo aspoň na 28, kým medzitým už pri státí zo mňa tiekli kropaje potu :). Ja osobne vysoké teploty nemusím, a posledné obdobie bolo pre môj organizmus veľký boj. Aj preto boli na dnešok ciele maximálne skromné, a po prvýkrát som si na preteky nabalil plný ruksak energie (gélov, tyčiniek, vody), a vôbec neľutujem :).

Štart 68km trate s prevýšením 1800m bol naplánovaný na 10:00, a bol to opäť skvelý pocit byť na štarte masovky. Pohodová atmosféra s dobrou hudbou, naokolo samé známe a usmiate tváre, pravidelné požehnanie od pána farára (pretekára) a ide sa.. až som takmer zabudol zapnúť pod sedlom kameru.

Akcie som sa zúčastnil prvýkrát a traťou som bol naozaj milo prekvapený. Organizátori navrhli peknú trať plnou rýchlych singletrailov, ktoré za sucha krásne prášili. Nakoľko boli preteky zaradené aj do slovenského pohára XCM, dopredu sa krátko po štarte začali tlačiť rýchlejší borci, naberala sa rýchlosť a kde-tu bol aj problém dobrzdiť pred zákrutou.

Medzitým už po niekoľkých minútach počujem štrnganie pod sedlom a so strachom v očiach bádam húpajúcu sa gopro na jedinej šróbe. Uff, to by bolo drahé, a tak hádžem kamerku do vrecka.

Netrvalo dlho a na čele pretekov sa osamostatnil Martin Haring (DUKLA Banská Bystrica), ktorý si tak celú trať odrežíroval podľa seba a do cieľa prišiel s takmer 10 minútovým náskokom. Za ním bola niekoľko členná skupinka vrátane mňa, čo znamenalo rýchlu naháňačku na prašných singloch.

Po takmer mesiaci bez horského bicykla som sadol práve na tento pretek (z technických príčin) a poviem vám, že už dlho som si neužil takéto jazdenie v lese. Trať viedla popri zaujímavých miestach ako bol 2 x výšľap okolo hradu Hrušov, ktorý bol naozaj prevýšením chuťovka, cez pár hlbokých riečnych brodov, ktoré super osviežili a niekoľkými panorámami, ktoré brali dych.

Mne osobne nebrali dych len výhľady a super traily, ale tiež vyvierajúca voda v motore, a tak som musel po 30km zo stíhajúcej skupiny vystúpiť a dokončiť trasu už tak nejak v kľudnom režime. Na poslednej občerstvovacej stanici tiež dopĺňam čo sa do mňa zmestí, a cestou do cieľa ešte povzbudím ostatných pretekárov.

Po necelých 3 hodinách prichádzam na 15. mieste do Areálu Tatranu Topoľčianky plného ľudí. Unavený ale hlavne radostne naladený z vydarenej akcie, ktorá konečne vyzerala tak ako kedysi.  V cieli občerstvenie pre každého, výborné jedlo, bohatá tombola a medzitým pohodová priateľská atmosféra. Akcie sa zúčastnilo viac ako 500 štartujúcich, čo bolo poslednú dobu naozaj nevídané. Myslím, že pre každého mala táto akcia obzvlášť veľké čaro a dúfam, že ich bude len stále pribúdať.