bicyklom-sk.preview-domain.com
Nákupný košík

V košíku nemáte zatiaľ žiadne produkty.

Kamptal Trophy 2021 – chladná otváračka novej sezóny

Ostatný víkend v nedeľu sa v Rakúsku konal tradičný otvárak sezóny XC Kamptal Trophy vo vinárskej obci Langenlois. Tento pretek má už svoju 29 ročnú históriu, ktorá svojou dobrou organizáciou privíta každoročne širšiu európsku špičku, čo nebolo inak ani tento rok. Napriek všetkým opatreniam prebiehala akcia v pohodovej nálade a všetci sa po veľmi dlhej zimnej, a „covid“ pauze tešili na poriadny záprah pľúc.

Pretek bol zaradený do UCI kategórie C1, takže hlavní ašpiranti na letnú olympiádu nesmeli chýbať tu, alebo v susednom Nemecku, ktorý taktiež hostil veľké preteky. Trať viedla po farmárskych cestách a turistických chodníkoch. Technicky nebola náročná, no strmými a tiahlymi stúpaniami bola pre nohy doslova zničujúca. Počasie sa taktiež s nami nemaznalo, kým ráno mala juniorská kategória trať zamrznutú a tvrdú, po 12tej hodine teploty stúpli jemne nad nulu (3°C) a začali sa bahenné lázne, ktoré skôr pripomínali cyklokros.

Naša cesta na preteky začala v nedeľu už o 4:00 ráno z nášho klubového sídla PROefekt, z Lošonca. Kontroly na hraniciach prebehli v poriadku a na mieste činu sme boli už skoro ráno, kvôli skoršiemu štartu juniorov z našej posádky. Náš odpal bol naplánovaný na 14:30. Poviem vám, bola to husia koža byť opäť po dlhej dobe na štartovej čiare, v tak nabitom cca 80 člennom balíku.

hneď od štartu čakala 1,5km dlhá stojka

A potom to prišlo. Odpal nás poslal do zavádzacieho kola, kde na nás hneď od štartu čakala 1,5km dlhá stojka, ktorá mala roztiahnuť balík. Musel si veľmi triezvo používať otáčky motora, aby ti to potom v nasledujúcich kolách nezrátal. Po nástupe do terénu sme po chvíľke vyzerali ako svinky. Vyštartovať sa mi síce nepodarilo podľa predstáv, no keď máš natrénované blatisté liptovské zvážnice, vieš sa celkom šikovne posúvať vpred na vyššie pozície : ) .

Za hranicami je to úplne iné. Kým na Slovensku už po prvom kole jazdíte zvyšok preteku takmer osamote, tu vás odštartuje 3-4 násobok jazdcov v minimálne rovnej výkonnosti ako vy. Pozície sa premiešavajú rýchlo, záleží od chýb jazdca po lepšiu stopu v teréne a podobne.

Poľaviť taktiež nemôžete, nakoľko hneď za chrbtom po pár sekundách fičí 20 chrtov. A takto to ide celý pretek. Pokiaľ vás nebaví XC na slovenskej scéne, určite sa oplatí zavítať do susedných krajín.

Z nie vydareného štartu som sa postupne prepracovával na pozície okolo 3 desiatky, no ku koncu už motor začal strácať paru a nakoniec z toho bola 30 priečka. Ono sa to nezdá, ale výsledok milo prekvapil. So Superiorom to bol prvý pretek. Síce trať bola vyložene na HT, v zjazdoch sme to vedeli poriadne rozbaliť a zadná stavba v Trail režime vedela zavše pekne požehliť rozbité lúky a ušetriť tak energiu.

Naopak, v tých dlhých a strmých výšľapoch bola výhoda HT, kde bicykel obložený blatom nevážil 20kg, ale „len“ 15 :). Vpredu som nechal originál plášť Schwalbe Racing Ray na dobrú trakciu a o zadný pohon sa staral môj najviac osvedčený Maxxis Ardent Race. Každopádne preteky som si veľmi užil. Po dlhej dobe to bolo poriadne prečistenie ventilov a žalúdka, čo my XC-čkari „máme radi“ : ) .

V hlavnej mužskej kategórii víťazil bezkonkurenčne český majster Ondrej Cink (Kross Orlen Cycling team), ktorého väčšina štartového poľa videla len na štarte 😀 . Výsledky všetkých kategórií si môžete pozrieť tu: VÝSLEDKY

PS: sezóna za rohom, načase začať páliť šunky spod dresov. Držte sa!

Stručne o mne. Kristián Jánošík. 21 ročný maník do pretekov na galuskach a XCéčiek. Do tváre ho moc nevídate, no za to jeho kokpit z gopro videí poznáte už naspamäť. Prácou sa venuje eshopu, našej požičovni a zbieraní akčných záberov z akcií. Inakšie kľudný a skromný človek, až kým si nepripne štartovné číslo :D. O sebe moc nenarozpráva, no s vašimi požiadavkami vám ochotne poradí.

Páčil sa Vám článok? Podeľte sa s ním s ostatnými!