Naše výlety

Kôprova dolina bicyklom až ku Kmeťovmu vodopádu

Kôprova dolina na hranici Západných a Vysokých Tatier je priam ideálnym miestom na pekný výlet s bicyklom. Trasa začína na Podbanskom, kde je pod ústim Tichej doliny veľké parkovisko (zatiaľ zadarmo). My začíname z neďalekého miesta od hotela Permon, kde sídli naša požičovňa ebajkov aj klasických bicyklov (pozri litpov.bike). Spustíme sa dolu, prejdeme po drevenom mostíku na druhú stranu Tichého potoka a starou asfaltkou už mierime len hore.

Výhodu v tejto lokalite je piaty stupeň ochrany a tak vás tu nebudú otravovať žiadne auta, alebo aspoň určite nie toľko, aby vadili. Cesta ubieha s pohľadom na Kriváň a ani sa nenazdáte, ste na rázcestí cyklotrás aj dolín Tichá a Kôprova. Kmeťov vodopád – inak najvyšší na Slovensku, ak by ste nevedeli, je v Kôprovej doline – teda vpravo. Hneď za rázcestím nastúpi tatranské stúpanie, ale nezľaknite sa. Ak vám nestačia sily, vydržte, potlačte 300 metrov a potom to už ide jedna báseň.

 

Sklon cesty dostane rozum a v naozaj nenáročnom stúpaní si frčíte popod západnú stenu Kriváňa. Nádhera. Naozaj. Asfalta a teda aj cyklotrasa sa krútia popri riečke, ktorú pár krát prekonáte po mostoch až jej povrch začne strácať na kvalite. To je znamenie, že ste blízko. Posledný most, kus rozbitejšieho asfaltu a prvé konáre kosodreviny. Hneď po nich sa asfalt stratí a pred sebou máte posledných pár metrov ku koncu cyklotrasy. Odložte bicykel, ak máte zámku primknite ho a ku Kmeťovmu vodopádu sú 2 – 3 minútky peši po chodníku. Za tú krásu to určite stojí.

Ak sa sem vydáte s deťmi, cestou objavíte niekoľko prístreškov na krátky oddych. Nezabúdajte, že ste stále v horách a chytiť búrku na najvzdialenejšom bode určite nie je nič, čo by ste chceli zažiť. Preto si tento výlet naplánujte a počasie dobre overte.

Mohlo by vás zaujímať

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *