Naše výlety

Tichá dolina na bicykloch, peši na Kasprov vrch

Je to jedno z našich najobľúbenejších miest. Prečo? Pretože na konci Tichej doliny vás nečaká chata ani bufet, dolina je pridlhá na prechádzku a tak tu ani v tých najvyťaženejších letných dňoch nie je pretlak ako v iných tatranských dolinách. My sme sa rozhodli prejsť cyklotrasu Tichej doliny z Podbanského na úsvite nového dňa. Aby sme skrátili čas a predĺžili spánok, berieme si ebajky z našej požičovne pri Grand hoteli Permon na Podbanskom. Vysadneme do sediel a zážitok môže začať.

 

Cesta dolinou ubieha rýchlo, lúče svetiel osvetľujú cestu spoľahlivo no aj tak čakáme, či nám cestu neskríži nejaký “chlpáč”. Spočiatku myslíte len na to, ale potom sa s tmou zohráme, myšlienky smerujú idú inde a strach zostáva za nami. Cesta nenápadne stúpa popri riečke, míňame niekoľko odpočívadiel – teraz bez povšimnutia a už sme v závere cesty aj cyklotrasy. Tu bicykle necháme a ďalej už smerujeme pešo. Chodník začína na hranici lesa a kosodreviny, porastený vysokou trávou, čo v súčte s rannou rosou neveští najpríjemnejšie chvíle, teda aspoň pokiaľ nemáte so sebou suché veci, alebo si skrátka nenastavíte hlavu tak, že aj toto patrí k horám.

Najskôr chodník stúpa lesom celkom príjemne, metre ubúdajú a tie výškové pribúdajú. Potom prídete na svah a chodník začne robiť také tie cikcaky –  chvíľu kráčate na východ, potom na západ, na východ, na západ a tak skoro do nekonečna strmým trávnatým svahom. Pod nami sa v mesačnom svite rozprestiera celá Tichá dolina, Tomanova a vyššie už nakúkame aj do Kôprovej doliny. Nádhera. Vyteperíme sa až na Kasprov vrch, kde nás už čaká chodník zo skál. Normálne je tu kopa ľudí pretože z poľskej strany sem vedie lanovka, lenže teraz, skoro ráno sa lanovkári ešte otáčajú doma na druhý bok. Sme tu len my, kamzíky a nízka oblačnosť na poľskej strane.

 

Pomaly sa brieždi, teplý letný deň je ešte ďaleko a takto bez pohybu v horskom chlade je veru slušná kosa. Čakáme na prvé lúče slnka, ktoré pomaly začína vykúkať spoza oblačnosti až nás napokon zalejú spolu s ostatnými vrcholkami Tatier. Nádhera. A čas ísť dolu. Späť to už ubieha rýchlo, vzduch je teplejší a tie nádherné výhľady na všetky strany stoja aj za tú námahu. Bicykle pri tejto túre určite prídu vhod, pretože skrátite čas potrebný na presun dolinou a šetríte tiež sily. Dolu sa už iba spustíme a bicykle vrátime do požičovne, kde sa už o chvíľku začne jej normálny každodenný život.

 

Ak sa vám tento výlet páčil, môžete sa pridať. Už tradičné sú naše štvrtkové výlety po práci. Kto má chuť, môže prísť k nášmu obchodu Bicyklom po Slovensku v LM, kde sa zliezame vždy vo štvrtky o 17:00 a spolu sa prevezieme po Liptove.  Od apríla do konca septembra. Občas vymyslíme aj niečo takého. Stačí sledovať našu stránku alebo facebook.


Stručne o mne: Volám sa Majo Illéš a som najstarší chren z partie, prvá písomná zmienka o mne je z roku 1981 – silný ročník. Pár rokov som pracoval ako profesionálny horský záchranár, potom ako redaktor v motocyklovom časopise Motohouse, pretože môj život vtedy napĺňali motorky a cestovanie. Neskôr som okúsil prácu kameramana a strihača v televízii až sa to napokon celé zlialo a teraz môžem fotiť, písať, kamerovať, cestovať a žiť svoj sen vo vlastnej firme – Bicyklom po Slovensku.   

Mohlo by vás zaujímať

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *