Naše výlety

Vezmi bicykel a poď sa otužovať

Otužujete sa ? Alebo by ste to radi skúsili ? Poďte so mnou objaviť čaro otužovania v Jaloveckej doline, ktorá sa nachádza pod Západnými Tatrami.

Nech je akýkoľvek mesiac v kalendári, otužovanie patrí k rituálom môjho života už niekoľko rokov. Verím tomu, že veľa z vás obľubuje túto aktivitu. V súčasnosti je to veľký celosvetový fenomén. Ja preferujem horský potok, rieku alebo jazero v Západných Tatrách.

Jalovecká dolina je veľmi dlhá dolina, východiskom pre vstup je malá dedina Jalovec. Západotatranská dolina, má svoje kúzlo aj v zime. Turistika alebo bicyklovanie čarovným zasneženým lesom až po rázcestie Hlbokej doliny v doline Parichvost.

V hornej časti sa delí na Bobroveckú dolinu a dolinu Parichvost. Vedie ňou žlto značkovaný chodník z Jalovca cez Bobroveckú dolinu. V lete nám cesta v doline umožňuje pokračovať k Bobroveckým plesám a do sedla Pálenica (Bobrovecká dolina). Viete sa ňou dostať na hrebeň Roháčov, do Baníkovského sedla, či na Salatín. Preteká ňou Jalovčanka, horský potok, ku ktorému pravidelne smerujú moje cesty.

Ak ste otužovanie nikdy neskúšali ale radi by ste, tak najskôr začnite letnou až studenou rannou sprchou. Neskôr po pár týždňoch, môžete vyskúšať aj prírodný prameň. Otužovať sa môže každý zdravý človek. Ak sa nebojí vykročiť zo svojej komfortnej zóny a urobiť niečo pre svoje zdravie.

Otužovanie nie je len kúpanie v ľadovej vode

Otužovanie nie je len kúpanie v ľadovej vode, ale aj pobyt na čerstvom vzduchu – napr. behanie, skialpovanie alebo bicyklovanie v chladnom počasí s menšími vrstvami oblečenia. Pred otužovaním treba organizmus poriadne zahriať a rozdýchať sa. Či je leto, zima, jeseň, ja do ruky beriem bicykel, pre mňa najlepší dopravný prostriedok. V zime balím do batoha termosku s čajom, župan, teplé ponožky, čiapku a rukavice.

Pred tým ako sa ponoríte do ľadovej vody, nerozmýšľajte o tom. Nerozmýšľajte, že budete chorí, dostanete horúčku alebo čokoľvek iné. Hlava a psychika človeka je veľmi silná, preto si chorobu môžete spôsobiť aj vy sami. Jednoducho sa ponorte, zhlboka dýchajte a užívajte si ten pocit úplného odhmotnenia sa.

Je na vás, koľko minút, či sekúnd vo vode vydržíte, výdrž príde časom. Ja som ponorená 4-5min. Po vyjdení z potoka, urobím 20-30 drepov, zabalím sa do župana, pijem horúci čaj a užívam si príval novej energie.

Otužovanie vám naštartuje organizmus, posilní kardiovaskulárny systém a prebudí nevyužitú silu v tele. Už neváhajte ani chvíľu, vezmite bicykel a poďte sa otužovať. Nielen vo vode ale aj pohybom na čerstvom vzduchu načerpáte novú energiu do svojho tela.


Krátko o mne. Volám sa Anna Matloňová, som kondičná, plavecká a lyžiarska trénerka, študujúca trénerstvo a šport na UMB BB. Hrdá Liptáčka, milujúca šport, hory, cestovanie a slovensky folklór. Žila som na Novom Zélande, cestovala a objavovala svet. Venujem sa cyklistike, trailovému behu, skialpinizmu, plávaniu, cvičeniu a turistike. Veľmi rada bivakujem v horách, pozorujem západy slnka a otužujem sa 🙂

Mohlo by vás zaujímať

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *